Soutěžte s námi každý měsíc o nový iPhone 15. Více informací na našem e-shopu v sekci Soutěž o iPhone.

Jak vybrat matraci

Snad každý z nás zná ten pocit, kdy se ráno vzbudíte odpočatí, plní energie a s chutí něco podniknout. K tomu je ale potřeba se výborně vyspat a odpočinout si. Víte ale, že bez kvalitní a vhodně zvolené matrace pro Vás bude daleko obtížnější tohoto dosáhnout?

V následujících řádcích článku jak vybrat vhodnou matraci Vám osvětlíme některé základy při výběru správné matrace. Pokud ale nebudete mít jistotu, která matrace je pro Vás ta nejlepší, neváhejte se nás obrátit jakoukoli z možností níže.

V ideálním případě si matrace přijďte vyzkoušet na naši prodejnu (Mapa). Rádi Vám poradíme s výběrem, matrace si můžete na naší prodejně nejen vyzkoušet, ale v případě skladového výrobku rovnou i odvést.

Pokud si chcete výběr matrace upřesnit online, poradíme Vám na chatu (tlačítko „Zeptejte se“ vpravo dole), e-mailem (info@unar-nabytek.cz) nebo nám můžete zavolat (+420 605 290 824). Veškeré kontakty naleznete také zde (Kontakt).

 

Výběr rozměru a velikosti matrace

Nejčastější rozměr, na který při výběru matrace narazíte je 90 x 200 cm, která je vhodná pro jednolůžkové postele nebo dvoulůžkové postele v případě 2 ks matrace 90 x 200 cm.

Délku matrace určuje samotný vzrůst osoby, která na matraci bude spát. Obecným pravidlem pro výběr správné délky matrace je vaše výška + 20 cm. Pokud jste vyššího vzrůstu, bude pro Vás vhodnější objednat si prodlouženou verzi matrace, například 210 cm nebo 220 cm na délku.

Matrace v šířkách 80, 90 a 100 cm lze objednat jak pro jednolůžkovou postel, tak i pro dvoulůžkovou postel v případě 2 ks matrace v této šíři. Na výběr je ale také možnost objednání 1 ks matrace v šíři 160, 180 a 200 cm pro dvoulůžkovou postel.

Na přání zákazníka lze vybrané matrace vyrobit také v atypických rozměrech.

 

Níže jsme připravili orientační tabulku rozměrů matrací, které naleznete v našem e-shopu a rozřadili je na typy matrací dle rozměru. 

Dětské

Jednolůžko

 Nadstandardní jednolůžková / užší dvoulůžková  

Dvoulůžko 

Atypické

 120 x 60 cm 

 200 x 80 cm 

200 x 100 cm

 200 x 160 cm 

 Vlastní rozměr 

140 x 70 cm

200 x 90 cm

200 x 120 cm

200 x 180 cm

 

200 x 80 cm

 

200 x 140 cm

200 x 200 cm

 

200 x 90 cm

 

200 x 160 cm

 

 

 

  

Materiály používané při výrobě matrací a jejich rozdělení

Taštičkové matrace a pružinové matrace

Taštičkové matrace a pružinové matrace jsou velice kvalitním typem matrací, které prošly v minulosti zásadním vývojem. V začátcích těchto matrací se totiž stávalo, že se pružiny protlačily přes molitan či potah a následně nepříjemně ovlivňovaly kvalitu spánku. To už ale dnes díky kvalitním materiálům, kombinacím krycích vrstev a technologii výroby samotných pružin nehrozí.

Taštičkové matrace a pružinové matrace můžeme rozdělit na další 3 podkategorie, které Vám podrobněji níže popíšeme. Matrace mohou mít jednu stranu matrace tužší, kdežto druhá strana je naopak měkká. Tohoto je docíleno kupříkladu díky kombinaci s línou (paměťovou) pěnou, která se při zahřátí příjemně přizpůsobí tělu a kopíruje tak jeho tvar.

  1. Mikrotaštičkové matrace
    • Mikrotaštičková matrace obsahuje násobně vyšší počet pružin (taštiček), kdy každá pružina jádra matrace má své samostatné textilní pouzdro, ve kterém je zabalena. Tyto pouzdra jsou navzájem pospojována textilní látkou tak, aby jednotlivé pružiny spolupracovaly. Díky vysokému počtu pružin (taštiček) v jádru matrace dokáže rozložit váhu nejlépe ve své kategorii. Mikrotaštičkové matrace si můžete prohlédnout zde.
  2. Taštičkové matrace
    • Taštičková matrace má jádro tvořeno samostatnými pružinami, které jsou každá zvlášť zabaleny v textilním pouzdře. Tyto pouzdra jsou navzájem pospojovány textilní látkou tak, aby jednotlivé pružiny spolupracovaly. Díky tomuto systému dokáže každá pružina pracovat samostatně a lépe tak rozložit váhu těla na matraci. Taštičkové matrace si můžete prohlédnout zde.
  3. Pružinové matrace
    • Pružinové matrace mají jednotlivé pružiny pospojovány pérky, což zabrání uvolňování pružin. Často bývá po obvodu pružinového jádra fixační rám. Pružinové matrace si můžete prohlédnout zde.

 

Pěnové matrace

Pěnové matrace patří díky nepřebernému množství kombinací jednotlivých pěn v současné době k nejrozšířenějším matracím a nabízí prostor k výběru téměř každému. Pěnové matrace mohou mít jednu stranu matrace tužší, kdežto druhá strana je naopak měkká. Tohoto je docíleno kupříkladu díky kombinaci s línou (paměťovou) pěnou, která se při zahřátí příjemně přizpůsobí tělu a kopíruje tak jeho tvar.

  1. Matrace z líné (paměťové) pěny
    • Líná pěna nabízí vysoký komfort spánku díky schopnosti změknutí materiálu po zahřátí tělesným teplem. Matrace s touto pěnou se tak dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla, což má pozitivní vliv na celkový odpočinek při spánku. Matrace z líné (paměťové) pěny si můžete prohlédnout zde.
  2. Matrace ze studené (HR) pěny
    • HR pěna vyráběná v různých tuhostech nabízí vysokou prodyšnost i životnost a to díky větším pórům samotného materiálu. Matrace ze studené pěny si tak našly využití také v kombinaci ostatními druhy pěn, zejména paměťovými. Kombinace středové části (jádra) matrace ze studené pěny a horní části matrace z líné pěny si nachází své zákazníky již dlouhá léta. Matrace ze studené (HR) pěny si můžete prohlédnout zde.
  3. Matrace z BIO pěny
    • Stavebním kamenem těchto pěn jsou přírodní oleje, nejčastěji se jedná o ricinový olej nebo sójový extrakt. Tyto pěny jsou na první pohled nerozeznatelné od těch klasických, ale nabízejí zvýšenou elasticitu matrace a navíc i odolnost vůči mikrobům. Matrace z BIO pěny si můžete prohlédnout zde.
  4. Matrace z PUR pěny
    • PUR pěna patří k vůbec nejpoužívanějším materiálům při výrobě nejen matrací, ale i dalšího čalouněného nábytku. Podobně jako matrace ze studené (HR) pěny, tak i matrace z PUR pěny nabízí různé tuhosti materiálu. Matrace z PUR pěny si můžete prohlédnout zde.

 

Latexové matrace

Vyznačují se vysokou elasticitou a tvarovou stálostí, díky čemuž jsou vhodné jak na lamelové rošty pevné, tak i polohovací (včetně elektrických). Matrace jsou vyrobeny s příměsí přírodního nebo umělého kaučuku, s větracími otvory pro zajištění prodyšnosti, přesto ale nejsou vhodné na pevné desky bez větracích otvorů. Latexové matrace si můžete prohlédnout zde.

 

Zónování matrací, počet anatomických zón

Dalším parametrem pro výběr matrace může být počet anatomických zón. Anatomické zóny matrace napomáhají lepšímu rozložení tělesné váhy, proto můžeme říci, že čím vyšší počet těchto zón bude, tím bude matrace kvalitnější či propracovanější. Matrace nejvyšší řady mívají často 7 anatomických zón, prohlédnout si je můžete zde (odkaz). Jednotlivé zóny by měly ideálně kopírovat tvar těla a proto nalezneme jinou tuhost matrace například v oblasti boků, než v oblasti hlavy.anatomicke-zonyV naší nabídce naleznete matrace, které mají 3 anatomické zóny, 5 anatomických zón, 7 anatomických zón, ale také například matrace bez anatomických zón.

 

Oboustranné matrace

V naší nabídce naleznete velké množství tzv. oboustranných matrací, které nabízí další možnost volby tuhosti matrace, díky rozdílné tvrdosti materiálů. Tyto matrace mají krycí vrstvy z rozdílných materiálů, kupříkladu ze spodní strany má matrace PUR pěnu a z horní strany latexovou desku. Strany matrace je možno libovolně otáčet a vybrat si tak měkčí či tužší stranu dle vašich preferencí.

 

Tuhost matrace

Při výběru matrace radíme našim zákazníkům, že důležitějším aspektem než tabulka tuhostí v rozmezí 1-5 (velmi měkká - tvrdá) je jejich vlastní pocit při ležení na matraci. Matrace by měla být pro tělo stabilní oporou, proto nemůže být příliš měkká a tělo nemá být v matraci propadlé. To stejné platí v opačném případě, matrace nemá být natolik tuhá, aby se nepřizpůsobila vašemu tělu a neposkytla patřičnou oporu v místech, kde je třeba. Pro představu přikládáme níže obrázek, který vám přiblíží jak by mělo vaše tělo vypadat při ležení na matraci.

U nás najdete všechny tuhosti matrací. Pro lepší orientaci jsme je pro vás rozdělili na měkké matrace, středně tvrdé matrace a tvrdé matrace.

poloha-spanku poloha-spanku_2

 

Pokud ale z jakéhokoliv důvodu nemůžete matraci vyzkoušet, lze vycházet i z tabulky tuhostí. V tomto případě Vám přiblížíme jednotlivé rozdíly přehledně níže.

 

 1 

Velmi měkká matrace - Vhodná pro osoby s nižší hmotností nebo případně pro osoby, které spí na boku (měkčí matrace zvládne lépe okopírovat tvar těla).

 2 

Měkká matrace - Stále ji můžeme řadit k měkčím matracím, ovšem nabízí vyšší tuhost v oblasti ramen a boků. Patří společně s tuhostí č. 3 mezi nejrozšířenější druhy matrací, jelikož vyhovuje většině zákazníkům. 

 3 

Středně tvrdá matrace - Stejně jako matrace s tuhostí č. 2 i tato tuhost matrace patří mezi nejrozšířenější ve své kategorii. Zde se k dosažení vyšší tuhosti využívá například použitím rozdílných materiálů v jádru matrace. Matrace je celkově tužší, ne tedy jen v oblastech ramen a boků jako u tuhosti č. 2.

 4 

Tvrdá matrace - Tyto matrace jsou vhodné pro osoby, které vyhledávají tužší pocit při spánku či ležení na matraci nebo pro osoby spadající do váhové kategorie do cca 120 kg.

 5 

Matrace se zvýšenou tuhostí - Matrace určené především pro vyšší váhové kategorie od cca 120 kg do 200 kg.

 

 

Nosnost matrace

Nosnost matrace je důležitým parametrem při samotném výběru matrace. Pro zachování správné funkčnosti a trvanlivosti materiálů je velmi vhodné ohlížet se také na celkovou nosnost matrace. 

Kupříkladu dětské matrace nalezneme s nosností v rozmezí 30 - 60 kg.

Většinu standardních matrací můžeme zařadit do kategorie do 120 kg. Prohlédnout si je můžete zde (odkaz).

Matrace se zvýšenou nosností se pohybují v rozmezí nosnosti od 130 do 140 kg. Prohlédnout si je můžete zde (odkaz).

Speciální matrace pro vyšší zátěž nabízí nosnost do 200 kg.

 

Výběr roštu

Neméně důležitou součástí výběru matrace je vhodná kombinace s roštem (lamelovým či laťovým) nebo pevnou podložkou matrace. Rošt musí reflektovat schopnosti matrace, proto například tužší taštičkové matrace z více vrstev materiálu nejsou ve většině případů vhodné na elektricky polohovatelný rošt.

 

Rošty můžeme rozdělit na tyto kategorie

  1. Elektrické rošty (motorové polohovací rošty)
    • Tento polohovací rošt nabízí nejvyšší komfort jakého můžete u všech typů roštů dosáhnout. Pro elektrické polohovací rošty nejsou vhodné všechny typy taštičkových a pružinových matrací. Elektrické rošty si můžete prohlédnout zdeS jejich výběrem Vám rádi poradíme, nebo si můžete přečíst článek Jak vybrat rošt.
  2. Polohovací rošty
    • Rošty s možností manuálního, neboli ručního polohování můžeme zařadit hned za rošty elektrické. Pro polohovací rošty nejsou vhodné všechny typy taštičkových a pružinových matrací. Polohovací rošty si můžete prohlédnout zde. S jejich výběrem Vám rádi poradíme, nebo si můžete přečíst článek Jak vybrat rošt.
  3. Výklopné rošty
    • Výklopné rošty nabízejí rozšířenou možnost výkopu roštu pro snadný přístup do úložného prostoru postele. V naší nabídce naleznete rošty s vyklápěním nožní části nebo bočního výklopu. Výklopné rošty si můžete prohlédnout zde. S jejich výběrem Vám rádi poradíme, nebo si můžete přečíst článek Jak vybrat rošt.
  4. Pevné rošty
    • Můžeme je rozdělit na 2 typy, lamelové a laťové. Pevné rošty nelze jako ostatní výše polohovat a jsou vhodné pro všechny typy matrací. Elektrické rošty si můžete prohlédnout zde. S jejich výběrem Vám rádi poradíme, nebo si můžete přečíst článek Jak vybrat rošt.

 

A jaká je životnost matrace?

Životnost matrace závisí na mnoha aspektech, podle kterých je třeba k výměně matrace za novou přistupovat. Obecně lze říci, že matrace vydrží v rozměru 5 až 10 let v závislosti na materiálech, zátěži a prostředí, ve kterém je matrace umístěna.

Vzhledem k tomu, že na matraci strávíme až 1/3 našeho života, je přirozené, že matrace časem ztrácí svou oporu (například proležením v oblasti ramen a pánve). Například měkké pěnové matrace jsou náchylnější k výměně než taštičková (pružinová) matrace.

Matraci je ale nutno vyměnit také z dalších důvodů a to především hygienických. I když jsou dnešní moderní potahy pratelné a jejich vlastnosti napomáhají k udržení čisté matrace, v průběhu času se mohou v matraci usazovat zbytky suché kůže, při nedostatečném proudění vzduchu v místnosti také vlhkost a s ní plísně či roztoči.

Více o prodloužení životnosti matrace si můžete pustit v tomto krátkém videu, kde matrace opatřena technologií PUROTEX aktivně napomáhá eliminovat roztoče v matraci.

 

Jak matraci čistit

Výše se zmiňujeme o možnosti pratelnosti potahů, což ale není jediný způsob jak matraci čistit.

I když nejpohodlnější způsobem čištění matrace, neboli matracového potahu je jeho sejmutí a následné vyprání, ne všechny matrace mají možnost pratelného potahu, či jej kvůli jeho velikosti (například matraci 200x200 cm) nedáte do pračky.

Pokud se ale budeme držet první možnosti, všechny matrace s pratelným potahem mají zip, který se jednoduše odepne a rozdělí tak matracový potah na poloviny, které následně vyperete. Pozor ovšem na materiál, ze kterého je potah vyroben. Může být například s příměsí kašmíru a je třeba jej prát na nižší teploty než ostatní potahy. Veškeré tyto informace uvádíme u jednotlivých matrací zde na e-shopu, ale taktéž jsou uvedeny na matraci samotné.

Pokud je ale potah matrace příliš velký, nebo není snímatelný, lze matraci vyčistit také tzv. mokrým čištěním či chemickým čištěním. Vždy je ale třeba dbát na volbu vhodného přípravku.

 

Nevíte si rady pro kterou matraci se rozhodnout?

V ideálním případě si matrace přijďte vyzkoušet na naši prodejnu (Mapa). Rádi Vám poradíme s výběrem, matrace si můžete na naší prodejně vyzkoušet a v případě skladového výrobku rovnou i odvést.

Pokud si chcete výběr matrace upřesnit online, poradíme Vám na chatu (tlačítko „Zeptejte se“ vpravo dole), e-mailem (info@unar-nabytek.cz) nebo nám můžete zavolat (+420 605 290 824). Veškeré kontakty naleznete také zde (Kontakt).

 

Další články na téma kvalitního spánku pro Vás připravujeme a budou dostupné na odkazech níže.

 

Skládací matrace

  • Více o skládacích matracích si můžete přečíst v samostatném článku zde. 

 

×

Splátková kalkulačka ESSOX