Soutěžte s námi každý měsíc o nový iPhone 15. Více informací na našem e-shopu v sekci Soutěž o iPhone.

Black Friday neboli Černý Pátek: Historie, původ vzniku i současná podoba

Black Friday neboli Černý pátek je každoroční svátek slev, který přitahuje pozornost nakupujících po celém světě. Dnes je považován za startovní čáru vánoční nákupní sezóny, ale jeho kořeny jsou starší a mají zajímavé momenty spojené s americkou historií.

Pojďme se společně podívat na vývoj Black Friday, zmínit zásadní roky 1869 a 1929 a zjistit, proč se tento den stal fenoménem nejen v USA, ale i v České republice.

Rok 1869 a „Černý pátek“ na burze

Jeden z prvních historických okamžiků, kdy byl termín „Černý pátek“ použit, se pojí s událostmi na americké burze v roce 1869. Tento rok se zapsal do historie finančními problémy, které 24. září zasáhly USA. Dva významní investoři, Jay Gould a James Fisk, se pokusili ovládnout trh se zlatem. Jejich spekulace vyhnaly ceny zlata na neudržitelnou úroveň, což nakonec vedlo k prudkému pádu trhu, a mnoho investorů přišlo o velké sumy peněz. Tento „černý pátek“ byl prvním vlaštovkou, kdy veřejnost spojila pátek s něčím „černým“ a znepokojujícím.

Rok 1929 a Velká hospodářská krize

Druhý zásadní moment v historii Černého pátku přišel 25. října 1929, kdy svět zachvátil burzovní krach a nastartoval tak Velkou hospodářskou krizi. Ačkoliv se tento den ve Spojených státech oficiálně označuje jako „Černé úterý“ nebo „Černý čtvrtek“ (podle konkrétních dnů, kdy došlo k pádům na burze), mezi lidmi se pro něj vžilo spojení „Černý pátek“. Tento krach měl dalekosáhlé dopady na celou americkou ekonomiku a vedl ke zvýšené opatrnosti v nakupování a hospodaření, což dnes paradoxně vede k opatrnosti i při „Black Friday“ nákupech.

Black Friday v moderním smyslu: Od 60. let 20. století až dodnes

Moderní pojetí Black Friday, jak jej známe dnes, se však objevilo až v 60. letech ve Filadelfii, kde si policie všimla obrovského provozu a nákupní horečky den po Díkůvzdání. Příslušníci místní policie pro tento konkrétní pátek použili termín „Black Friday“. V 80. letech se následně pojem rozšířil napříč Spojenými státy a postupně se stal symbolem slev a výhodných nabídek, které otevírají vánoční sezónu.

Black Friday v USA a v České republice: Jak se Liší?

V USA má Black Friday tradiční podobu obrovských slev v kamenných obchodech, kde zákazníci čekají před otevřením a často se předhánějí o nejlepší nabídky. V České republice je Black Friday zaměřen především na online prodej, který zde zákazníci preferují. I když české slevy nebývají tak výrazné jako ty v USA, Black Friday se stává oblíbenou příležitostí k nákupům, a to nejen jeden den, ale často v rámci prodlouženého období.

×

Splátková kalkulačka ESSOX