Jak uplést velikonoční pomlázku (tatar či žilu)

Velikonoční pomlázka, jinak známá také jako tatar či žila je neodmyslitelnou součástí tradičních symbolů Velikonoc v české kultuře. Pletení pomlázky má u nás dlouhou historii a je pevně spojeno s náboženskými, kulturními a společenskými tradicemi.

Pokud byste si chtěli vyrobit vlastní tradiční velikonoční pomlázku, níže jsme připravili návod ve variantách pletení ze 4 prutů, 6 prutů, 8 prutů a 9 prutů.

 

Nejprve se ale podívejme na seznam věcí, které budeme k pletení potřebovat:

 1. Sběr vhodných větviček - Potřebujete mladé, pružné větvičky ideálně z vrby, které jsou vhodné k pomlázkování. Větviček si ustřihneme raději více, abychom měli rezervu.
 2. Voda - Pokud se nepouštíme do pletení ihned po nařezání větviček, ponořte proutky na dle potřeby na několik desítek minut až 1-2 dny. Proutky budou pružnější a můžeme je snadněji ohýbat a uplést naši pomlázku (tatar).
 3. Provázek či tenká větvička - Poslouží ke spojení větviček do jedné velké vazby. Uvažte je provázkem a zatáhněte ho co nejpevněji, aby větvičky držely pohromadě.
 4. Ozdoby na pomlázku - Pokud chcete, můžete pomlázku ozdobit pentlemi, mašličkami nebo malými vejci. Tradičně se na pomlázku přivazovaly barevné stužky, které symbolizovaly jaro a nový život.

 

Jak uplést pomlázku ze 4 prutů

 1. Vezměte 4 vrbové pruty a svažte je spolu kousek pod jejich tlustším koncem pomocí drátu, gumiček či tenkého vrbového proutku.
 2. Větvičku č.1 položte za větvičku č.3 (což je zároveň před větvičku č.4) a současně podvlečte pod větvičkou č.3, čímž ji dostanete do středu. Tímto se nám změní pořadí.
 3. Následně vezměte větvičku č.4 a přeložte ji přes již spletené větvičky tak, aby byla položena mezi nově vzniklou větvičku č.1 a č.2 a zároveň ji provlečte pod větvičkou 2. Tímto ji opět dostaneme do středu a změníme pořadí větviček.
 4. Pokračujte v přehýbání větviček bodle bodu 2 a bodu 3, dokud nedosáhnete požadované délky pomlázky. Můžete zastavit na jakékoli délce, která vám vyhovuje.
 5. Upevněte konce větviček provázkem nebo stužkou. Zbytek pomlázky nechte volně viset.

 

Jak uplést pomlázku z 6 prutůpleteni-pomlazky-6-prutu

 1. Vezměte 6 vrbových prutů a svažte je spolu kousek pod jejich tlustším koncem pomocí drátu, gumiček či tenkého vrbového proutku.
 2. Rozdělte pruty do 3 skupin po 2 prutech.
 3. Začněte levou stranou tak, že větvičku č.1 položíte za větvičku č.5 (což je zároveň před větvičku č.6) a současně podvlečte pod větvičkou č.4 a č.5, čímž ji dostanete do středu. Tímto se nám změní pořadí.
 4. Pokračujte pravou stranou tak, že větvičku č.6 přeložíte přes již spletené větvičky tak, aby byla položena mezi nově vzniklou větvičku č.1 a č.2 (původně i na obrázku označena jako větvička č.2 a č.3) a zároveň ji provlečte pod větvičkou č.2 a č.3 (původně na obrázku označena jako větvička č.3 a č.1). Tímto ji opět dostaneme do středu a změníme pořadí větviček.
 5. Pokračujte v přehýbání větviček bodle bodu 2 a bodu 3, dokud nedosáhnete požadované délky pomlázky. Můžete zastavit na jakékoli délce, která vám vyhovuje.
 6. Zavažte konce větviček provázkem nebo stužkou.

 

Jak uplést pomlázku z 8 prutů
pleteni-pomlazky-8-prutu

 1. Připravte si 8 vrbových prutů a svažte je dohromady kousek pod jejich tlustším koncem pomocí drátu, gumiček či tenkého vrbového proutku.
 2. Rozdělte pruty do 2 skupin po 4 prutech.
 3. Začněte levou stranou tak, že větvičku č.1 položíte za větvičku č.6 (což je zároveň před větvičku č.7) a současně podvlečte pod větvičkou č.5 a č.6, čímž ji dostanete do středu. Tímto se nám změní pořadí.
 4. Pokračujte pravou stranou tak, že větvičku č.8 přeložíte přes již spletené větvičky tak, aby byla položena mezi nově vzniklou větvičku č.2 a č.3 (původně i na obrázku označena jako větvička č.3 a č.4) a zároveň ji provlečte pod větvičkou č.3 a č.4 (původně na obrázku označena jako větvička č.4 a č.1). Tímto ji opět dostaneme do středu a změníme pořadí větviček.
 5. Pokračujte v přehýbání větviček bodle bodu 2 a bodu 3, dokud nedosáhnete požadované délky pomlázky. Můžete zastavit na jakékoli délce, která vám vyhovuje.
 6. Zavažte konce větviček provázkem nebo stužkou.

 

Jak uplést pomlázku z 9 prutů
pleteni-pomlazky-9-prutu_1

 1. Připravte si 9 vrbových prutů a rozdělte je tak, aby prut č.9 procházel svisle směrem dolů. Po celou dobu budeme oplétat středový prut č.9 dokola.
 2. Začněte levou stranou tak, že větvičku č.1 podvlečete pod větvičkou č.1 a vytáhnete nahoru. Následně ji přeložíte přes větvičky z levé poloviny č.2, č.3 a č.4, čímž ji dostanete na levý okraj. Tímto se nám změní pořadí.
 3. Pokračujte pravou stranou tak, že větvičku č.8 přeložíte přes větvičku č.9 a podvlečete dolů. Následně ji protáhnete pod větvičky z pravé poloviny č.5, č.6 a č.7, čímž ji dostanete na pravý okraj a změníme pořadí větviček.
 4. Následně postupujte dále větvičkou č.2 z levé strany a větvičkou č. 8 z druhé strany.
 5. Opakujte postup větvičkou č.3 z levé strany a větvičkou č. 7 z druhé strany.
 6. Nakonec pokračujte větvičkou č.4 z levé strany a větvičkou č. 5 z druhé strany.
 7. Poté opakujte postup opět od bodu 2.
 8. Zavažte konce větviček provázkem nebo stužkou.
×

Splátková kalkulačka ESSOX