Jak vyrobit postel z palet (návod + tipy)

Stále více lidí se dnes zajímá nejen o originalitu, ale také o udržitelnost a recyklaci. Ruku v ruce s tím roste také popularita nápadu využití dřevěných palet jako základu pro výrobu nábytku.

Jedním z nejinspirativnějších a praktických projektů je výroba postele z palet. Tento jednoduchý a cenově dostupný nábytek může dodat vašemu interiéru rustikální a přitom moderní vzhled. 

Následující návod vám přiblíží, jak si takovou postel může vyrobit každý.

 

Promyslete si vzhled a velikost postele

V tomto případě se žádné meze nekladou a výsledný vzhled i velikost tak záleží pouze na vás a na tom, do jak velkých úprav palet se chcete pustit.

Pokud již máte doma matraci, a nezařizujete úplně nové bydlení, bude se s největší pravděpodobností jednat o některý z nejpoužívanějších rozměrů jako 200 x 80 cm, 200 x 90 cm, 200 x 140 cm, 200 x 160 cm nebo 200 x 180 cm. V tomto případě je tedy velikost vaší nové postele dána a můžete z ní vycházet.

Palety mohou ležet přímo na zemi, případně pod poslední kus můžete přidat nožičky.

Pokud se vám líbí vzhled postele s čelem či si rádi v posteli čtete, zkuste také promyslet, zda nepřidat jednu či dvě palety k hlavové části a nevytvořit tak postel s čelem.

postel-z-palet-s-celem-a-matraci 

Pozor jaké palety vybíráte - některé mohou být napuštěny chemikáliemi, nebo k přepravě chemikálií sloužily

Ne všude se ale dozvíte, že není paleta jako paleta. Při výběru dbejte i na to, abyste měli dostatek informací o konkrétní paletě, kterou jste si vybrali.

V ideálním případě byste měli použít k výrobě postele nové palety, které nebyly dříve používány.

Některé palety totiž mohly sloužit k přepravě nebezpečných látek, nebo k jejich ošetření dokonce mohly být nebezpečné látky použity. Mezi takové látky, které se dříve k ošetření palet používaly jsou například karcinogenní látky, které měly paletu ochránit před vlivy počasí či škůdci. Nápovědou mohou být například vypálená písmena MB.

 

Shromážděte potřebné materiály a nástroje

Prvním krokem je sehnat všechny potřebné materiály a nástroje. 

Budete potřebovat dřevěné palety standardizovaných rozměrů, které jsou ideální pro tento projekt, protože se dají vhodně nakombinovat aby vznikl požadovaný rozměr pro matraci. Bude se jednat o euro palety rozměru 120 x 80 cm, 120 x 100 cm nebo palety 200 x 90 cm, 200 x 100 cm.

Rozestupy mezi jednotlivými lamelami palety by měly být 4-5 cm. Jednak z důvodu zajištění proudění vzduchu pod matrací, ale při větších rozestupech by se mohla matrace do mezer propadat a docházelo by tak k její deformaci a znehodnocení kvality spánku.

Můžete se zkusit poptat známých či kamarádů, zda nějaké nemají navíc či neobjednávali nábytek nebo spotřebiče, které dorazily na paletě. V opačném případě můžete sehnat za cenu okolo 250 - 350 Kč za kus ve výkupu nebo u místní firmy ve vašem okolí. 

Kromě toho budete potřebovat elektrickou nebo ruční pilu, brusku nebo pilník, brusný papír, vrtačku či šroubovák, metr a šrouby nebo vruty.

 

Připravte palety k výrobě postele

Začněte tím, že vyčistíte palety od prachu, nečistot a případných hřebíků nebo povrchových plísní.

Poté je zkuste obrousit brusným papírem, pilníkem či bruskou, aby byl jejich povrch hladký a bez ostrých hran.

 

Výroba rámu postele

Začněte sestavováním rámu postele. Zde máte několik možností. Můžete spojit palety na šířku nebo délku podle toho, jakou velkou postele chcete mít. Pro maximální stabilitu můžete na rámu umístit více vrstev palet.

Níže přikládáme několik nákresů, které vám pomohou představit si, jaké palety a v jakém složení budete potřebovat.

Takto sestavené palety spojte dohromady pomocí hřebíků nebo vrutů. Nezapomeňte znovu zkontrolovat povrch palet, aby nevyčnívaly nejen ostré hrany, ale nyní ani hlavičky hřebíků či vrutů. Díky tomu zamezíte, aby se o paletu nebo vrut zatrhlo prostěradlo či potah matrace.

 postel-z-palet-priprava-vyroba-montaz-rezani

Vytvořte nohy postele

Pro zvýšení postele a zajištění dostatečného prostoru pod ní můžete přidat nohy nebo kolečka.

Použijte dřevěné bloky, které jsou dostatečně vysoké, nebo si můžete vyrobit nohy z menších částí palet, které nařežete a připevníte je ke spodní části rámu. To pomůže zajistit, že postel bude stabilní a umožní i snadnější čištění pod ní. Navíc se vám z vyšší postele bude lépe vstávat.

Naopak kolečka vám pomohou při snadném přesouvání postele, tak aby se pod ní dalo snadno uklidit.

postel-z-palet-priprava-vyroba-montaz-kolecek 

Finální příprava povrchu před ošetřením - ještě jednou pozor na chemikálie

Na začátku jsme si ujasnili, že je potřeba vybrat paletu, která bude nezávadná pro vaše zdraví. Pokud jste vhodnou paletu sehnali, nezapomeňte se držet tohoto doporučení i při finální úpravě.

V případě, že budete paletu dle návrhu v dalším odstavci ošetřovat bezbarvým nebo barevným lakem, dbejte i v tomto případě na jeho zdravotní nezávadnost

 

Ošetření povrchu

Pokud chcete dosáhnout krásného a dlouhotrvajícího vzhledu, můžete povrch postele ošetřit dle vašich představ.

Pro rustikální vzhled je vhodné zachovat přírodní dekor dřeva a povrch pouze lehce ošetřit bezbarvým ochranným olejem nebo voskem.

Pokud chcete ale vyrobenou postel barevně sladit s vaším interiérem, můžete palety natřít odstíny, které skvěle zapadnou do vašeho interiéru.

 postel-z-palet-lakovana-bila-na-koleckach

Matrace a povlečení

Aby byla postel pohodlná a připravená k použití, musíte vybrat vhodnou matraci, která se vejde do rozměrů rámu postele. Poté si můžete vybrat povlečení, které bude ladit s interiérem vaší ložnice a dokončit tak vzhled postele.

Pro případ, že ještě nemáte matraci, doporučujeme vám přečíst si náš článek Jak vybrat matraci (odkaz).

A pokud se chcete poohlédnout po pěkném ložním povlečení, můžete si snadno vyfiltrovat ložní povlečení pomocí přednastavených filtrů zde (odkaz).

 

Doplňky k posteli

Chtěli byste u postele z palet ještě více podtrhnout netradiční vzhled? Vyzkoušejte ji decentně nasvítit LED pásky.

V případě, že si rádi čtete, můžete si k posteli vyrobit také noční stolky na odložení knihy a na čelo postele, které bude za vámi připevnit lampičku.

 

Tip na závěr: Využijte palety nejen k vytvoření postele, ale i dalšího nábytku jak na zahradu, tak do interiéru.

venkovni-nabytek-z-palet-sedacka-bila-se-stolem

×

Splátková kalkulačka ESSOX