Velikonoční dekorace z vajec: Tipy a nápady na zdobení i barvení vajíček

Prohlédněte si našich 10 tipů na ozdobení velikonočních vajec a nechejte se inspirovat k přípravě velikonoční výzdoby u Vás doma.

  1. Barvení vajec

Tradiční způsob, jak zdobit vajíčka na Velikonoce. Vyzkoušejte různé barvy a vzory pro vytvoření jedinečných vajec.

Můžete jít buďto přírodní cestou, kdy pomocí cibulového nálevu, do kterého vejce ponoříte dosáhnete hnědě zbarvené skořápky a nebo využít nálevu ze zeleniny (např. červené řepy, borůvek atd.). Zvolit můžete také speciálních bary na vejce, které zakoupíte v potravinách nebo papírnictví.

Použijte různé pastelové barvy: červenou, zelenou, žlutou, oranžovou či modrou.

Červeně nabarvené vejce si dříve schovávaly dívky pro svého milého či chlapce. Takto obarvené vajíčko představovalo symbol lásky.

 

  1. Ozdobné pásky z papíru

Pomocí barevných papírových pásků můžete vytvořit pestrá vajíčka.

Použijte pásky z barevných papírů, které si nastříháte podle velikosti vajíčka a umístění. Poté stačí nanést lepidlo na barevný papír a pečlivě ho obalit kolem vajíčka.

Případně můžete využít tzv. Washi pásky, což je speciální barevná lepící páska vyrobená většinou z rýžového papíru nebo přírodních vláken. 

 

  1. Decoupage (dekupáž) vajíčka s využitím ubrousků

Česky také pod pojmem ,,ubrousková’' metoda.

I. Vyberte si papírový ubrousek s motivem, který Vám připadá nejvhodnější a rozstříhejte jej na malé kousky.

II. Smíchejte bílek z vejce s octem v poměru 1:1. Tento roztok nám poslouží jako lepidlo na ubrousky, nebo můžete využít klasické lepidlo.

III. Potřete malou část vejce roztokem či lepidlem a přilepte kousek připraveného ubrousku na vejce. 

  1. Použití kousků látky

Pokud máte kousky látky, můžete je použít k vytvoření barevných vajíček. Stačí látku přilepit na vejce pomocí lepidla.

Pro dozobaní můžete použít mašličku, stužku či ovázat vejce nití.

  1. Voskování

Pomocí vosku můžete vytvořit zajímavé vzory a motivy na vajíčkách.

Varianta 1: Naneste vosk na vajíčko pomocí štětečku či jehlice a poté ho ponořte do barevné lázně. Po usušení vajíčka opatrně setřete vosk, aby se ukázal vytvořený motiv.

Varianta 2: Opačný postup je nejprve vajíčko obarvit a poté nanášet vosk. Nyní již ale vosk na vejci nebudete stírat, ale ponecháte jej přímo na skořápce.

  1. Fólie

Zdobte vajíčka pomocí barevné fólie na vejce s velikonočními motivy.

Fólii stačí nasunout na vejce a ponořit i s vejcem to horké vody. Fólie se v horké vodě smrskne a pevně obepne celé vajíčko.

  1. Sláma a pletení

Připravte si různě velké kousky stébla slámy či jiných obilovin a využijte je k ozdobení vajíček.

Můžete například vytvořit malé košíčky ze slámy do kterých vejce posadíte, připravit pletené zdoby na vajíčka či nastříhat slámu na menší kousky a vytvořit obrazce  přilepením ke skořápce.

  1. Přírodní materiály

Použijte listy, květiny nebo větvičky k vytvoření přírodních vzorů na vajíčkách.

Varianta 1: Na Vámi připravené vajíčko přiložte vybraný lístek a vejce vložte do punčochy. Poté celé vejce ponořte do barevné lázně či octu. Po vytažení odmotejte punčochu a strhněte přiložený lístek. Vejce si pod lístkem zachová původní barvu, ale vše ostatní se obarví.

Varianta 2: Pomocí lepidla přilepte Vámi připravenou ozdobu ke skořápce vajíčka a ozdobte si tak velikonoční vejce podle Vašich představ.

  1. Nálepky a samolepky

Použijte samolepky nebo nalepte vystřižené tvary z papíru na vajíčka.

  1. Zdobení pomocí mašlí nebo stužek

K ozdobení vajec můžeme použít také jednoduché stužky nebo mašle.

Vejce stačí mašlí či stužkou ovázat. Pokud ale chcete, aby stužka či mašle opravdu držela, přilepte ji na několika místech lepidlem nebo pomocí tavné pistole. Můžete se také pustit do opletení celého vejce, které zakončíte zmiňovanou stužkou.

Použijte různé pastelové barvy: červenou, zelenou, žlutou, oranžovou či modrou. Můžete také využít kontrastní barvu, která pěkně vynikne na obarveném vejci.

×

Splátková kalkulačka ESSOX